1. Jak się przygotować do telekonsultacji z lekarzem. Co mieć pod ręką?
Przed rozmową z lekarzem należy zapisać sobie co jest podstawowym problemem, niepokojące objawy, w jakich okolicznościach się pojawiają i kiedy się nasilają, czy istnieje coś co je łagodzi.
Należy wynotować sobie również choroby przewlekłe, czy zażywamy na stałe jakieś leki jeśli tak to jakie i w jakich dawkach.
Czy są uczulenia na leki jeśli tak to na jakie.
W przypadku kobiet istotna informacja czy miesiączkuje, czy miesiączki są regularne i czy istnieje prawdopodobieństwo ciąży.
Czy palimy papierosy czy stosujemy używki.
W przypadku gorączki, objawów infekcji warto poinformować czy był kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS - CoV2 bądź w trakcie kwarantanny.
2. Wielu pacjentów ma wątpliwość, czy lekarz nie widząc pacjenta jest w stanie pomóc, wystawić diagnozę. Czy Pani doktor może powiedzieć jak uspokoić pacjentów w kwestii konsultacji na odległość.
Tak, oczywiście, lekarz nie widząc pacjenta jest w stanie pomóc, postawić diagnozę bądź ukierunkować na wykonanie dodatkowej diagnostyki. Dobrze przeprowadzony wywiad to połowa sukcesu dobrej wizyty lekarskiej. Teleporada powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu Pacjenta do lekarza i lekarza do Pacjenta.
3. Czy praktykuje się telefoniczne konsultacje kontrolne?
Tak, oczywiście, kontrola jest bardzo ważna dla oceny przebiegu procesu leczenia.
4. Kiedy lekarz może wystawić e-receptę?
W przypadku każdej teleporady jeśli jest to wskazane i uzasadnione medycznie.
5. COVID słowo na ustach wszystkich. Czy są jakieś możliwości by odróżnić przeziębienie od COVID-u.
Infekcja koronawirusowa , na chwilę obecną jest już dość rozpowszechniona w społeczeństwie, toteż jej przebieg może być bardzo rozmaity. Jednym z objawów swoistych dla COVID 19 jest utrata smaku lub węchu.
6. Dzisiaj słowo, które budzi w nas lęk to kaszel. Kiedy to jeszcze kaszel a już duszności. Czy da się to odróżnić.
Duszność jest to subiektywne odczucie " braku powietrza". Celem obiektywizacji duszności warto posługiwać się pomiarem saturacji krwi (np.pulsoksymetr napalcowy). Dla zdrowej osoby charakterystyczne są wartości saturacji powyżej 94 %, dla osób z przewlekłą chorobą płuc norma wynosi 88 - 92 %. Pacjent z dusznością i obniżoną saturacją wymaga hospitalizacji i podania tlenu.
7. Z jakimi pytaniami pacjenci kardiologiczni zwracają się najczęściej?
Głównie jest to nadciśnienie tętnicze i kontynuacja farmakoterapii
8. W jakiś sposób możemy i powinniśmy budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowym.
Warto zadbać o szeroko pojęty zdrowy tryb życia. Ważny jest ruch na świeżym powietrzu - co najmniej 30 minut dziennie , odpowiednia dawka snu oraz zdrowa, pełnowartościowa , zbilansowana dieta bogata w mikro i makroelementy. W okresie jesienno - zimowym warto suplementować witaminę D , w momencie kiedy tylko zaczynamy czuć się zle (objawy infekcyjne) stosujemy także witaminę C.
9. Jeśli zachorowaliśmy na COVID, jesteśmy w domu jednak mamy objawy, co możemy dla siebie zrobić, by szybciej wrócić do zdrowia.
Na pewno kontrolować parametry życiowe tj.saturacja, tętno, ciśnienie tętnicze.
W stadium skąpoobjawowym, gdy saturacja jest > 94 % ważny jest odpoczynek, spożywanie 1, 5 litra płynów dziennie, leki przeciwgorączkowe - np.paracetamol , warto suplementować też witaminę C i D.
10. Czy na coś Pani doktor chciałaby czulić pacjentów.
Tak, nakłaniam do szczepień p/ko grypie i pneumokokom. Szczepienia te zdecydowanie zmniejszają ryzyko koinfekcji i ciężkiego przebiegu COVID-19.