Jeśli COVID nas dopadnie

Covid assistance - unikatowy produkt na rynku ubezpieczeń w Polsce

Ochrona – to słowo słyszymy w wielu różnych kontekstach kilka razu dziennie. Maseczki, szczepionki, dystans społeczny to tylko niektóre z elementów, która mają nam ją zapewnić. Jednak wiemy, że wystarczy niefortunne spotkanie, zbieg okoliczności czy chwila zapomnienia, aby wirus, którego obawia się cały Świat zagościł w naszym organizmie. Na trudne chwile choroby, izolacji oraz kwarantanny Ubezpieczenia Zdalnie we współpracy z TU Europ Assistance przygotowały wyjątkowy pakiet COVID Assistance. Na podstawowe pytania o produkt odpowiada Magda Huczek – ekspert ds. ubezpieczeń, założycielka Ubezpieczeniazdalnie.pl

Kiedy można skorzystać z ubezpieczenia?

Z ubezpieczenia skorzystamy już w momencie, gdy podejrzewamy chorobę. Możemy wówczas liczyć na konsultacje medyczne telefoniczne lub wideorozmowę z lekarzem pierwszego kontaktu, który ma możliwość wystawić nam e-receptę oraz e-zwolnienie. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z całodobowej, specjalnej infolinii medycznej, gdzie eksperci udzielną nam aktualnych informacji o regulacjach MZ, wytycznych dotyczących profilaktyki oraz wstępnej diagnostyki. Dodatkowo, co jest wyjątkowo istotne, a często pomijane mamy możliwość skorzystania z konsultacji z psychologiem.

Czy przebywając na kwarantannie również przysługują nam świadczenia?

Tak, jak najbardziej. Zarówno podczas kwarantanny jak i izolacji mamy możliwość skorzystania ze wszystkich możliwości wymienionych powyżej, a ponadto możemy skorzystać z pomocy w zakresie dostarczenia podstawowych zakupów m.in. spożywczych, czy leków z dostawą do domu. Jednym z elementów, który dla mnie był szczególnie istotny podczas tworzenia tego produktu było zdalne wsparcie specjalisty IT, w przypadku problemów technicznych z działaniem sprzętu elektronicznego. Doświadczenia naszych klientów pokazują, że jednak jest to czas, w którym dużo czasu spędzamy „przed ekranem” a jakiekolwiek problemy techniczne powodują u nas irytację, czy nawet strach, przed utraceniem kontaktu ze Światem. Dla osób, które potrzebują dodatkowej uwagi uruchomiony został również program Telewsparcia wystarczy zgłosić w Centrum Alarmowym, że oczekujemy takiego codziennego wsparcia, a konsultant będzie do nas dzwonił, pytał o objawy, służył radą i przypominał z jakich świadczeń możemy skorzystać w tej trudnej sytuacji.

Czy w ramach produktu można liczyć na świadczenia finansowe?

W razie, gdyby konieczna okazała się hospitalizacja oczywiście ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenie finansowe w wysokości nawet 2100zł, w zależności od wariantu, o ile pobyt trwał minimum 7 dni. Z kolei jednorazowe świadczenie za pobyt na OIOM od 2 000 do 6 000 zł będzie przysługiwać nam od pierwszego dnia pobytu.

Po wyjściu ze szpitala często potrzebujemy czasu, żeby poradzić sobie z nową rzeczywistością. Jakie wsparcie oferują Państwo w tym czasie?

Klienci cenią nas za dopasowanie produktów do ich potrzeb. Taka codzienność po opuszczeniu szpitala może być dla nas trudna jeszcze przez chwilę. Dlatego w ramach naszej polisy oferujemy transport medyczny ze szpitala do miejsca zamieszkania, żeby w tych pierwszych chwilach nie musieć zastanawiać się w jaki sposób wrócić do domu. Kolejnym elementem świadczeń są zakupy dostarczane prosto pod nasze drzwi – świeże pieczywo codziennie, przez pierwsze 14 dni? Jak najbardziej jest to możliwe. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci lub osoby starsze, możemy liczyć na wsparcie w zajmowaniu się nimi przez 5 dni, nawet po 8 godzin dziennie. Rozumiemy też, że powrót ze szpitala może wiązać się z dalszymi obawami o stan zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, dlatego bez limitu w ciągu 14 dni możemy odbywać telekonsultacje z lekarzem oraz psychologiem.

Dla kogo przewidziany jest ten produkt?

Dla wszystkich osób do 75 roku życia, w szczególności dla osób, które również w wypadku choroby nie chcą obciążać swoja codziennością bliskich lub obawiają się o codzienne funkcjonowanie w razie choroby. Jest to też idealny prezent, jaki możemy sprawić swoim dziadkom czy rodzicom, aby odciążyć ich w razie potrzeby.

Jaki jest koszt ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia wynosi od 35 do 55 zł rocznie, a ze szczegółową ofertą można zapoznać się na naszej stronie.

Podając dane w formularzu wyraźnie potwierdzam, że dobrowolnie wyrażam zgodę na ich przetwarzanie przez Zdalnie Sp z o.o. w celu uzyskania odpowiedzi/informacji na złożone przeze mnie zapytanie. Przysługuje mi m.in. prawo dostępu do danych, ich usunięcia i prawo do przenoszenia. Wszystkie prawa oraz pozostałe informacje są dostępne tutaj: Polityka prywatności

Pliki cookies przetwarzane są m.in. w celu jak najlepszego dopasowania prezentowanych treści do potrzeb i zainteresowań użytkowników a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług świadczonych przez firmę Zdalnie Sp. z o.o. oraz aby dokonywać pomiarów, które pozwalają udoskonalać produkty i usługi oferowane przez Zdalnie Sp. z o.o.. Szczegółowe informacje na temat rodzajów plików cookies, sposobach korzystania z plików oraz usuwania, a także o naszych partnerach znajdują się w Polityce prywatności.
Akceptuj