Covid na wakacjach. Covid po wakacjach.

Covid na wakacjach. Covid po wakacjach.

 

​Od marca 2020 roku życie wielu z nas drastycznie się zmieniło. Przez jakiś czas nawet zwykłe wyjście na spacer wydawało się niebezpieczne. Lockdown firm sprawił, że wielu z nas z konieczności przestawiło się na pracę zdalną. Okazało się że jesteśmy do tego zdolni właściwe z dnia na dzień. Pracujący rodzice, oprócz swojego podstawowego etatu dostali jeszcze kolejny "ekstra" w związku z opieką i nauczaniem dzieci, które przestały chodzić do żłobków, przedszkoli i szkół. ​Choć sytuacja się normuje, wielu z nas jest zawieszonych w niepewności. Tak było w trakcie wakacji, tak jest od początku września.

 

W wakacje część osób zdecydowała się na wyjazdy zagraniczne. Przezorni (lub doświadczeni) zawsze pamiętają w takiej sytuacji o wykupieniu ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Mniej przezorni korzystają tylko z karty EKUZ. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że uprawnia ona do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej na zasadach obowiązujących w kraju pobytu. A ona w każdym miejscu nieco się różnią. Przykładowo w ukochanej przez Polaków Chorwacji, pacjent pokrywa 20% kosztów leczenia szpitalnego. Ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży zapewnia nam pomoc w takich sytuacjach oraz sporo innych świadczeń jak np. świadczenie za uszczerbek na zdrowiu czy ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Wielu znajomych pyta nas czy te polisy "chronią od covidu". Niestety, żadna polisa nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy. Ubezpieczamy się jedynie od konsekwencji zachorowania czy wypadku. 

 

Podobne pytania pojawiają się wśród rodziców na początku roku szkolnego. Z jednej strony zaczynamy się mocniej przyglądać własnym polisom na życie, indywidualnym czy też zawieranym grupowo w zakładzie pracy. Z drugiej strony pytacie czy ubezpieczenie dziecka zawiera choroby, w tym Covid-19. Standardowe ubezpieczenie NNW, jak wskazuje skrót, chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rozbudowane polisy (takie jak nasza) zawierają dodatkowe świadczenia za pobyt dziecka w szpitalu z powodu choroby. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Jaka to może być choroba? Każda zdiagnozowana po rozpoczęciu ochrony ubezpieczeniowej (czyli po 1 września), nawet jeśli składkę płacimy później. Jak ma się do tego Covid? W programie Ochrona 360 jest zawarty w zakresie. To, w przypadku każdej polisy, można sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Analizując taki dokument nie tyle dostajemy listę chorób objętych ubezpieczeniem, co raczej listę sytuacji w których ubezpieczenie nie obowiązuje. To tzw. wyłączenia/wykluczenia. W treści OWU nie znajdziecie zapisów dotyczących koronawirusa czy COVID-19. To nowa jednostka chorobowa, dodatkowo można się spodziewać, że pojawią się mutacje oznaczone w inny sposób. Istotne jest to, że w OWU nie obowiązuje wykluczenie odpowiedzialności z powodu ogłoszenia pandemii lub epidemii. A jeśli takiego zapisu nie ma, oznacza to, że w przypadku hospitalizacji z taką diagnozą dziecko otrzyma świadczenie z ubezpieczenia. 


Reasumując: Tak, nasze ubezpieczenie uwzględnia hospitalizację z powodu koronawirusa. Pocieszające jest to, że jak pokazują statystyki niewielki procent dzieci choruje z tego powodu na tyle poważnie, by była ona konieczna. I niech tak zostanie. Bądźmy zdrowi. Ale na wszelki wypadek dobrze ubezpieczeni.

Podając dane w formularzu wyraźnie potwierdzam, że dobrowolnie wyrażam zgodę na ich przetwarzanie przez Zdalnie Sp z o.o. w celu uzyskania odpowiedzi/informacji na złożone przeze mnie zapytanie. Przysługuje mi m.in. prawo dostępu do danych, ich usunięcia i prawo do przenoszenia. Wszystkie prawa oraz pozostałe informacje są dostępne tutaj: Polityka prywatności

Pliki cookies przetwarzane są m.in. w celu jak najlepszego dopasowania prezentowanych treści do potrzeb i zainteresowań użytkowników a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług świadczonych przez firmę Zdalnie Sp. z o.o. oraz aby dokonywać pomiarów, które pozwalają udoskonalać produkty i usługi oferowane przez Zdalnie Sp. z o.o.. Szczegółowe informacje na temat rodzajów plików cookies, sposobach korzystania z plików oraz usuwania, a także o naszych partnerach znajdują się w Polityce prywatności.
Akceptuj