lek. Karolina Listwan o teleporadach

 

1.       Jak się przygotować do telekonsultacji z lekarzem. Co mieć pod ręką?

Przed rozmową z lekarzem należy zapisać sobie co jest podstawowym problemem, niepokojące objawy, w jakich okolicznościach się pojawiają i kiedy się nasilają, czy istnieje coś co je łagodzi.

Należy wynotować sobie również choroby przewlekłe, czy zażywamy na stałe jakieś leki jeśli tak to jakie i w jakich dawkach.

Czy są uczulenia na leki jeśli tak to na jakie. 

W przypadku kobiet istotna informacja czy miesiączkuje, czy miesiączki są regularne i czy istnieje prawdopodobieństwo ciąży.

Czy palimy papierosy czy stosujemy używki.

W przypadku gorączki, objawów infekcji warto poinformować czy był kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS - CoV2 bądź w trakcie kwarantanny.

2.       Wielu pacjentów ma wątpliwość, czy lekarz nie widząc pacjenta jest w stanie pomóc, wystawić diagnozę. Czy Pani doktor może powiedzieć jak uspokoić pacjentów w kwestii konsultacji na odległość.

Tak, oczywiście, lekarz nie widząc pacjenta jest w stanie pomóc, postawić diagnozę bądź ukierunkować na wykonanie dodatkowej diagnostyki. Dobrze przeprowadzony wywiad to połowa sukcesu dobrej wizyty lekarskiej. Teleporada powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu Pacjenta do lekarza i lekarza do Pacjenta.

3.       Czy praktykuje się telefoniczne konsultacje kontrolne?

Tak, oczywiście, kontrola jest bardzo ważna dla oceny przebiegu procesu leczenia.

4. Kiedy lekarz może wystawić e-receptę?

W przypadku każdej teleporady jeśli jest to wskazane i uzasadnione medycznie.

5.       COVID słowo na ustach wszystkich. Czy są jakieś możliwości by odróżnić przeziębienie od COVID-u.

Infekcja koronawirusowa , na chwilę obecną jest już dość rozpowszechniona w społeczeństwie, toteż jej przebieg może być bardzo rozmaity. Jednym z objawów swoistych dla COVID 19 jest utrata smaku  lub węchu.

6.       Dzisiaj słowo, które budzi w nas lęk to kaszel. Kiedy to jeszcze kaszel a już duszności. Czy da się to odróżnić.

Duszność jest to subiektywne odczucie " braku powietrza". Celem obiektywizacji duszności warto posługiwać się pomiarem saturacji krwi (np.pulsoksymetr napalcowy). Dla zdrowej osoby charakterystyczne są wartości saturacji powyżej 94 %, dla osób z przewlekłą chorobą płuc norma wynosi 88 - 92 %. Pacjent z dusznością i obniżoną saturacją wymaga hospitalizacji i podania tlenu.

7.       Z jakimi pytaniami pacjenci kardiologiczni zwracają się najczęściej?

Głównie jest to nadciśnienie tętnicze i kontynuacja farmakoterapii

8.       W jakiś sposób możemy i powinniśmy budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowym.

Warto zadbać o szeroko pojęty zdrowy tryb życia. Ważny jest ruch na świeżym powietrzu - co najmniej 30 minut dziennie , odpowiednia dawka snu oraz zdrowa, pełnowartościowa , zbilansowana dieta bogata w mikro i makroelementy. W okresie jesienno - zimowym warto suplementować witaminę D , w momencie kiedy tylko zaczynamy czuć się zle (objawy infekcyjne) stosujemy także witaminę C.

9.       Jeśli zachorowaliśmy na COVID, jesteśmy w domu jednak mamy objawy, co możemy dla siebie zrobić, by szybciej wrócić do zdrowia.

Na pewno kontrolować parametry życiowe tj.saturacja, tętno, ciśnienie tętnicze.

W stadium skąpoobjawowym, gdy saturacja jest > 94 % ważny jest odpoczynek, spożywanie 1, 5 litra płynów dziennie, leki przeciwgorączkowe - np.paracetamol , warto suplementować też witaminę C i D.

10.   Czy na coś Pani doktor chciałaby czulić pacjentów.

Tak, nakłaniam do szczepień p/ko grypie i pneumokokom. Szczepienia te zdecydowanie zmniejszają ryzyko koinfekcji i ciężkiego przebiegu COVID-19.

 

Podając dane w formularzu wyraźnie potwierdzam, że dobrowolnie wyrażam zgodę na ich przetwarzanie przez Zdalnie Sp z o.o. w celu uzyskania odpowiedzi/informacji na złożone przeze mnie zapytanie. Przysługuje mi m.in. prawo dostępu do danych, ich usunięcia i prawo do przenoszenia. Wszystkie prawa oraz pozostałe informacje są dostępne tutaj: Polityka prywatności

Pliki cookies przetwarzane są m.in. w celu jak najlepszego dopasowania prezentowanych treści do potrzeb i zainteresowań użytkowników a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług świadczonych przez firmę Zdalnie Sp. z o.o. oraz aby dokonywać pomiarów, które pozwalają udoskonalać produkty i usługi oferowane przez Zdalnie Sp. z o.o.. Szczegółowe informacje na temat rodzajów plików cookies, sposobach korzystania z plików oraz usuwania, a także o naszych partnerach znajdują się w Polityce prywatności.
Akceptuj